שבוגי-בוגי ווגי - רננה רז

מבית היוצר של רננה רז, עילאיה שליט וטל בורשטיין

שיעור בוגי ווגי רב גילאי 

בהנחיית טל בורשטיין ועילאיה שליט

מה זה בוגי ווגי ילדים?

סדנת תנועה בת עשרה מפגשים לילדים בני 2.5-6.5
 

הבוגי ווגי היא סדנת התנועה הכי יצירתית לילדים. כפי ששמה מרמז, היא פותחת דלת למשחק, משחק בגוף. ככל שבגיל מוקדם יותר נוכל לחבור אליו ודרכו לחוות את עצמינו ואת העולם שבחוץ, כך הוא לא יהיה זר לנו בחיינו הבוגרים. שיעורי הבוגי ווגי מבוססים על מספר ממדים מהותיים לילדים ובעצם לכל בני האדם. הממדים האלו הופכים את הבוגי ווגי להרבה יותר מסתם חוג, הם מאפשרים חוויה שנטמעת עמוק בגוף ובנפש של הילדים – בעלות על גופם ונוכחות בעולם.

ממד ראשון הוא הפעולה המוטורית שבתנועה

הבוגי ווגי מתרחש גם בתנועות קטנטנות, למשל של הנעת קצות האצבעות, הוצאת לשון, מצמוץ וכו׳, כלומר במוטוריקה עדינה. התנועה מתרחשת גם במרחב הביניים של הקיניספירה וגם במרחב בתנועה גדולה. אנחנו מקפידות ליצור קואורדינציה בין סוגי התנועות ולשכלל את המעבר בין איכויות תנועה שונות. היכולת המתפתחת של הילדים לברוא תנועות ולהיות בהן מרחיבה את יכולתם להתמקד ולהתרכז.

ממד שני הוא המהות הרגשית שבתנועה

מהות זו חוברת לשלבי התפתחות בילדים. ישנן תנועות השייכות לראשית החיים. מרחב בו הילד היה שרוי בזרועות הוריו. הילדים לומדים להעניק לעצמם את אותן תנועות עוטפות והמרגיעות: כל תנועה שהיא סימטרית, תנועות מהירות יותר, מצמוץ, התנדנדות, הטיות ראש, רטט ורעד, תנועות עגולות ומתעגלות, התקרבות הגפיים למרכז הגוף, תנוחות שינה ועוד. תנועות אלו מקבלות מקום ניכר בבוגי ווגי ומהוות עוגן לתיעול רגשות ממקור אפל יותר. וישנן תנועות הקשורות לשלב ההתפתחותי בו נמצאים הילדים בבוגי ווגי, בו הם ניצבים על רגליהם מול ובתוך העולם. תנועות אלו מתאפיינות בעוצמה רבה יותר ובהתקדמות במרחב: זריקה, ריצה, הרחקת גפיים מהגוף, תנועות ישירות בטווח גדול, תנועות מובלות, יכולת לאיטיות ולעצירה, קפיצה כנגד הכבידה וכו׳. תנועות אלו מנכיחות את הילד בעולם כישות עצמית ועצמאית הבוראת את תנועותיה ובכך את גבולותיה שלה. אלו גם תנועות המשחררות אלמנטים תוקפניים שהבוגי ווגי מסוגל להכיל במקום לחסום.

ממד שלישי הוא תנועה בשירות העצמי

זוהי תנועה שמספקת את הצורך של הילד דרכה הוא יכול לבטא את עצמו. תנועה ה״מנוצלת״ לצרכים רגשיים, התפתחותיים, משחררים ומהנים. תנועה שאינה לשרות טכניקה מסוימת, שאין דרך אחת נכונה לבצעה. האבחנה בין ״נכון״ ל״לא נכון״ וכמובן ״יפה״ ״לא יפה״ אינה קיימת בבוגי ווגי. כאשר הילד נוכח בתנועותיו, כפי שהוא מרגיש באותו היום, התנועה תהיה בשרות העצמי, וזו מטרת הבוגי ווגי. אנחנו רותמות את סקרנותם הרבה של הילדים על מנת לתעל ביטוי של רגשות, מחשבות ותחושות אלו בתנועה תוך היותם הבעלים של הרגש, התנועה והצליל. בכך נרקמת היכולת לתנועה בשירות העצמי.

מי אנחנו?

טל בורשטיין, אמא של אורי, תמרה ואילי. עוסקת במחול ותאטרון.
בעלת תואר ראשון ותעודת הוראה מסמינר הקיבוצים במסלול תאטרון-מחול.
מדריכת פילאטיס.

עילאיה שליט אמא של זהר, איתמר וניסן. מלמדת מחול מודרני, מטפלת בתנועה. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בטיפול בתנועה.

רננה רז, אמא של עומר ומורי. כוריאוגרפית, רקדנית ושחקנית.
אוהבת מאד לעשות בוגי ווגי

תאריכים קרובים

08/02/2020
10:00
סטודיו זהבה וז'אק - לא מסומן
להזמנה ושירות